Historie Ořešáku

Odkud se vzal Ořešák

Skupina Ořešák byla založena v Brně v listopadu roku 1990. Název jsem vymyslel já, protože se mi tento název líbil jako slovo. Žádný hlubší význam to nemělo, tedy všechna vysvětlení byla vymyšlena dodatečně.

Např. dříve jsem tvrdil, že to je podle písně, kterou jsem ještě nenapsal. Ovšem to už neříkám, protože jsem píseň s názvem Ořešák napsal (1997-1998) a taky jsme ji hráli (1998-1999), ale v současmosti ji nehrajeme.

Není to ani moje přezdívka (ale slyším na to). I když mi několikrát domů přišel dopis s adresou bez příjmení: David Ořešák a správná ulice i PSČ i město (Brno). Pošťačka je zřejmě v obraze.

Magický význam: Až po několika letech po založení Ořešáku se mi do rukou dostala "čarodějná kniha" a tam jsem se dočetl, že např. "pod ořešákem tančívaly čarodějnice při svých tajných obřadech" nebo že se ořešáku využívalo "pro zdraví, duchovní síly a neplodnost". Doufám, že si laskavý čtenář ověří v praxi, zda-li výše uvedené funguje (nejlépe na nějakém vystoupení Ořešáku).

Historie akcí Ořešáku

První vystoupení vůbec se konalo až 25.3.1992 v klubovně Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, protože tam chodily dvě třetiny kapely školy a taky jsme tam zkoušeli. Myslím, že tam kvůli tomu pamětní deska není. :-)

Do klubovny na nás tenkrát přišlo asi 30 diváků (v malé klubovně bylo našlapáno a tudíž atmosféra dobrá). Jeden tehdejší člen mi kladl na srdce, abych při uvádění zdůraznil, že to není koncert, ale veřejná zkouška. Takže i teď říkám: byla to taková veřejná zkouška.

První větší veřejný koncert se konal ve čtvrtek 14.4.1994 v studiu Horizont v Brně - Lesné. O tomto koncertě jsme se dověděli z plakátů: já jsem v Horizontu předběžně domlouval koncert a myslel jsem, že když se pan ředitel kulturního střediska neozve, tak koncert není, ale pak jsem po čase náhodou uviděl naše jméno na plakátech. Tak jsem si opsal termín, zavolal zpěvačce, co měla telefon. Ona mi sdělila, že to už taky ví, že ji na to upozornil její kamarád. Na nejbližší zkoušce jsem ostatním členům sdělil novinku: napřed jsem se zeptal, co dělají ve čtvrtek 14.4., dostal jsem opatrnou odpoveď, že přece máme zkoušku (skutečně, mívali jsme tehdy zkoušky ve čtvrtek!); no a potom jsem jim prozradil, že hrajeme na koncertě. Za měsíc po našem vystoupení byl tento klub zrušen. Asi to nebylo kvůli nám.

Koncerty jsme mívali 1994-1995 v studiu Horizont (Brno - Lesná, později v náhradním studiu Horizont na Musilově), ale ty byly celkem tři.

V letech 1997-1998 jsme hrávali na Staré radnici (Ernův sál, Křišťálový sál nebo Freskový sál).

Mezi nejčastější bezaparaturní vystoupení patřila zejména folková posezení v Bistru Rosnička (Brno-Žabovřesky), která se konala nepravidelně v letech 1992-1997.

Od roku 1998 pořádám akce Ořešáku v Bezbariérovém divadle Barka. Tam se mimo našich koncertů koná festival Folkový oříšek. Jakožto pořadatel této akce musím napsat, že nápad udělat nějaký festival dostal spíše tehdejší člen Ořešáku Bob David (dnes Žakéři), který taky vymyslel název festivalu. Já jsem jenom staral o dramaturgii, organizaci a už mi to zůstalo. Od roku 2011 se Folkový oříšek koná v Café Práh.

Mimo koncertů se Ořešák účastnil zejména předkol Trampské Porty, Porty a konkurzu Zahrady, ale i jiných soutěží.

Nejčastější mimobrněnská působiště v 90.letech: Slavkov, Kuřim (náš koncert v roce 1997 byl údajně první folkový koncert v Kuřimi od roku 1990).

V poslední době již nepořádáme jarní koncerty v Barce, tam už hrajeme jen na Folkovém oříšku. V letech 2005-2007 jsme Brně několikrát vystoupili na koncertech v Klubu Na cestě (a hráli bychom tam i nadále, jenže klub byl zrušen - celou budovu přestavují na pětihvězdičkový hotel). Často zveme na posezení v hospůdce U Šošona. V roce 2008 jsme dvakrát měli gigakoncert (=více než megakoncert) v Dělnickém domě na Jamborově v Brně-Židenicích. Tam jsem také 2.12.2008 pokřtili naše první CD Hodně dlouho nepršelo. Mimo Brno hráváme např. v Křtinách.

V posledním období od roku 2009 jsme hráli v Brně např. v klubu Leitnerka nebo v Café Práh.

Druhé CD Metamorfózy bylo pokřtěno v Brně na Leitnerce 20.9.2012.

To není úplný výčet akcí, ale pouze nejčastější působiště.

Historické úvahy

Protože Ořešák patří mezi recyklovatelné kapely, tak po rozpadu opět dávám dohromady novou sestavu (ale to bylo dříve, nyní je Ořešák stabilnější).

Zaručeně nejlepší rady, jak se vyhnout rozpadu kapely: Nezakládat kapelu. Když už ji založíte, neberte tam žádné lidi, protože ti dělají potíže. A když už tam lidi vezmete, tak se nedivte.:-)

Ořešák je kapela zaměřená na akustický folk a tzv. zpívací písně.:-) To jsou ty, které si i divák-posluchač může zazpívat doma, u ohně, na chatě,... Pak existují písně poslouchací (ty jsou určeny především k poslechu a málokdo si je zpívá) a písně tancovací.

Jak jsem přišel k akustickému folku: když jsem v roce 1985 začal poslouchat folkovou hudbu (protože se mi líbila), tak veškerý folk byl akustický. Není divu, že jsem po čase založil kapelu, která tento styl hraje. Že během devadesátých let se žánr "přitvrdil", není můj problém. Já nadále hraju to, co se mi nejvíc líbí a není přehnaně hlučné. Možná, že problém někdy není v elektrických snímačích, ale ve zvukařích, kteří koncert "osolí".

D.M.

 

Nahoru

© Ornamentum